Vill din organisation samverka med FVO?

Tillsammans kan vi nå fler människor som behöver ekonomiskt stöd.

Samverkan som hjälper fler

Varje år förmedlar FVO runt 50 miljoner kronor i bidrag till människor som behöver ekonomiskt stöd. För att nå dem samverkar vi med organisationer inom både den ideella, offentliga och privata sektorn.

Samverkan kan se ut på många olika sätt. Vi kan till exempel:

  • Tipsa om varandras verksamheter och stöd.
  • Dela kunskap och erfarenheter.
  • Genomföra gemensamma projekt och aktiviteter.

FVO har samverkat med andra ända sedan föreningen grundades 1889. Genom att arbeta tillsammans kan vi hjälpa fler människor att få det stöd de behöver.

Glad äldre man
Kvinna och hund

FVO kompletterar samhällets stöd

FVO:s bidrag är tänkta att komplettera den hjälp som samhället erbjuder. Vi ger därför stöd till behov som inte täcks av statens eller kommunernas ansvar.

Vi förmedlar bidrag till privatpersoner, inte till organisationers verksamheter. Däremot samverkar vi gärna med organisationer som möter människor i ekonomisk utsatthet.

Bidra till FVO:s upplevelsepaket

Genom våra upplevelsepaket ger vi människor i ekonomisk utsatthet möjlighet att ta del av aktiviteter och upplevelser som de annars kanske inte skulle ha råd med.

Din organisation kan vara med och bidra ekonomiskt och hjälpa oss att ge fler människor möjlighet till sådana upplevelser.

Föreningen FVO i siffror

stiftelser samverkar vi med

ansökningar hanterar vi varje år

miljoner fördelade vi 2025

%

av våra medel delas ut till sökande

Vill ni samverka med oss?

Har ni en idé om hur vi skulle kunna samverka? Hör gärna av er och berätta lite om er organisation och era tankar.